Uskoro ćete u mirovinu
Muškarac danas može u starosnu mirovinu s navršenih 65 godina, a žena sa 62 godine i šest mjeseci. Na temelju Zakona o mirovinskom osiguranju, za žene se svake godine povećava dob za odlazak u mirovinu za tri mjeseca. Tako će biti sve do 2030. - tada će i muškarci i žene ići u starosnu mirovinu u istoj dobi, sa 65 godina. Evo što trebate napraviti kako biste otišli u mirovinu.
- Kao prvi korak, morate podnijeti zahtjev za starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje. To možete učiniti najranije mjesec dana prije prestanka osiguranja.
- REGOS vam na kućnu adresu šalje informativni izračun mirovine. On se sastoji od dva izračuna: za vašu mirovinu iz prvog stupa (izrađuje ga HZMO) i za vašu mirovinu iz drugog stupa (izrađuje ga mirovinsko osiguravajuće društvo).
- Sada morate donijeti odluku o izboru mirovine iz prvog ili oba stupa mirovinskog osiguranja i tu odluku potpisujete kao izjavu na šalteru REGOS-a u bilo kojoj poslovnici Fine. REGOS vašu izjavu dostavlja HZMO-u, koji vam izdaje rješenje o priznavanju prava na mirovinu.
- HZMO određuje vašu mirovinu iz prvog stupa, a REGOS daje nalog obveznom mirovinskom fondu da cijelu vašu kapitaliziranu štednju prebaci u mirovinsko osiguravajuće društvo s kojim morate sklopiti ugovor o mirovini iz drugog stupa.
- Ako ste odabrali isplatu mirovine iz prvog i drugog stupa, možete dobiti jednokratnu isplatu 15% svoje mirovinske štednje iz obveznog mirovinskog fonda. To mogu učiniti samo umirovljenici kojima je mirovina 15% veća od zakonom zajamčene najniže mirovine iz prvog stupa. Najnižu mirovinu dva puta godišnje određuje HZMO. Na jednokratnu isplatu 15% mirovinske štednje iz drugog stupa morate platiti porez i prirez. Na isplate do 3.981,68 eura plaćate porez od 10%, a isplate veće od tog iznosa oporezuju se sa 15%.
- Ako uz svoju mirovinu iz prvog i drugog stupa imate i dobrovoljnu mirovinsku štednju, onda vas očekuje i taj korak da biste ostvarili i mirovinu iz trećeg stupa. Isplatu mirovine u ovom slučaju birate putem mirovinskog osiguravajućeg društva ili društva za upravljanje dobrovoljnim mirovinskim fondom. Imate li na osobnom računu u dobrovoljnom mirovinskom fondu štednju veću od 13.272,28 eura, sav novac iznad tog iznosa morate prebaciti u mirovinsko osiguravajuće društvo. Pritom možete odabrati hoćete li u mirovinsko osiguravajuće društvo prenijeti cjelokupni iznos svoje dobrovoljne mirovinske štednje ili samo iznos koji prelazi 13.272,28 eura i koji ste obavezni prebaciti. U tom slučaju mirovinu iz trećeg stupa isplaćuje vam mirovinsko osiguravajuće društvo i možete birati između privremene ili doživotne mirovine. Druga mogućnost je da iznos štednje do 13.272,28 eura ostavite u dobrovoljnom mirovinskom fondu u kojem ste štedjeli, a preostali iznos koji prelazi 13.272,28 eura prebacite u mirovinsko osiguravajuće društvo. Tada dio svoje mirovine iz trećeg stupa dobivate iz fonda, a dio iz mirovinskog osiguravajućeg društva. Ako ste imali imovinu manju od 13.272,28 eura i odabrali isplatu putem mirovinskog društva, ona može biti samo privremena, a ne i doživotna. Svoju mirovinu možete ugovoriti na razdoblje od minimalno pet godina.