Tranzicija kolektivne prema individualnoj odgovornosti za mirovinu
Zagreb, 24/10/2018
Ključ ove mirovinske reforme je iznos dodatka na mirovinu i on bi za sve građane morao biti jednak - 27 posto, stav je nezavisnih stručnjaka i predstavnika društava za upravljanje obveznim mirovinskim fondovima koji su istaknuli na konferenciji “Jesmo li izabrali pravi put za mirovinsku reformu?” u organizaciji Jutarnjeg lista i Udruge društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava (UMFO). Smatraju, naime, kako nema nikakvog razloga da oni koji su rođeni 1962. godine i kasnije primaju 20,25 posto dodatka na mirovinu iz prvog stupa, dok će oni stariji primati 27 posto.
Na konferenciji su sudjelovali Petar Vlaić (Erste Plavi OMF), Danijel Nestić (Ekonomski institut Zagreb), Željko Potočnjak (Pravni fakultet u Zagrebu), Davor Majetić (HUP), Ante Žigman (HANFA), Iskra Primorac (REGOS) i Josip Alardović (HZMO).
Ostvareni značajni prinosi
“Na ovaj način riješio se pad mirovina za one koji će uskoro postati umirovljenici, ali se u dugom roku stvara veliki problem”, upozorio je Danijel Nestić, znanstveni savjetnik s Ekonomskog instituta. Reforma, ocjenjuje, osigurava fiskalnu održivost sustava, ali ne i adekvatnost mirovina upravo zbog preniskog dodatka za one koji će biti u kombiniranoj mirovini.
Kristijan Buk, predsjednik Uprave društva za upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima Allianz ZB i Udruge društava za upravljanje mirovinskim fondovima, u prezentaciji “Mirovinska reforma: Kako dalje?” ukazao je na to da su u 17 godina rada obvezni mirovinski fondovi u drugom mirovinskom stupu realizirali imovinu od 97 milijardi kuna, od čega je 32,2 milijarde kuna zarada koju su ostvarili na ime ulaganja.
“Ostvarili smo nominalni prinos od 5,55 posto za kategoriju B, u kojoj je najveći dio sredstava, uz realni prinos od 3,2 posto, što je peti najbolji rezultat među razvijenim državama prema analizi OECD-a. To je dokaz da smo dobro radili. I zbog toga bi bila šteta da na snazi ostane sadašnji Vladin prijedlog, prema kojem će dodatak za prvi stup u kombiniranoj mirovini, koja uključuje i prvi i drugi stup, iznositi 20,25 posto, a dodatak za one koji se odluče dobiti mirovinu kao da su štedjeli u prvom stupu iznosit će 27 posto. Time bi se destimulirao ostanak u drugom stupu i stvorio bi se niz nepotrebnih nepravilnost i neravnoteža”, ustvrdio je Buk.
Izjednačavanje prava
Prema njegovim riječima, tranzicija kolektivne odgovornosti za mirovinu prema individualnoj odgovornosti počela se provoditi prije 17 godina zbog starenja stanovništva, sve manjeg broja rođene djece, emigriranja mlađeg stanovništva te odbijanja duljeg rada radi duljeg životnog vijeka. “Međutim, bez postojanja drugog stupa tranzicija nije moguća. Mi se zalažemo za jedino moguće i pravedno rješenje - izjednačavanje prava svih građana, odnosno dodjeljivanje osiguranicima drugog stupa prava na dodatak od 27 posto na sva izdvajanja u prvi stup”, naglasio je Buk.