Studiram – kada moram početi razmišljati o mirovini?
Europa stari. Prema procjenama Europske komisije, do 2060. godine 28% stanovništva Europske unije bit će starije od 65 godina. U Hrvatskoj će svaki treći stanovnik biti stariji od 65 godina. Istodobno, očekuje se da će se očekivani životni vijek produljiti za više od sedam godina. Jeste li među onima koji će za 40 godina ići u mirovinu? I razmišljate li uopće o tome? Ako ste upravo na studiju i imate dvadesetak godina odgovor je - vjerojatno ne.
Sigurniji život u mirovini
Potvrđuju to i istraživanja. Prema istraživanju koje je za Udrugu društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava (UMFO) proveo Ipsos, za 77% mladih u dobi od 18 do 25 godina prioritet su planovi za bližu budućnost, a samo ih 44% planira daljnju budućnost. Čak dvije trećine mladih rijetko ili gotovo nikada ne razmišlja o svojim umirovljeničkim danima. Iako oni koji štede uglavnom imaju kratkoročne ciljeve, dvoje od troje ispitanih u istraživanju smatra da bi briga za mirovinu trebala početi odmah nakon zaposlenja i pritom misle da će im život u mirovini biti sigurniji bude li odgovornost više na pojedincu.
Dugoročna štednja
Financijski stručnjaci savjetuju da treba početi štedjeti što ranije, idealno u dvadesetim godinama, čim počnete zarađivati, bez obzira na iznos zarade. Prvo, naviknut ćete se štedjeti. Drugo, čak i najmanji iznos štednje u dugom razdoblju znači ozbiljan novac u budućnosti. Trenutno je štednja u dobrovoljnim mirovinskim fondovima jedini financijski proizvod koji obuhvaća prinos fonda i državne poticaje.
Prinosi i poticaji
Imate li 20 godina i odmah počnete svaki mjesec štedjeti 19,91 eura u dobrovoljnom mirovinskom fondu, za 40 godina uplatit ćete ukupno 10.033,84 eura. Na osobnom računu mogli biste imati 22.872,65 eura* ostvari li se očekivani prinos fonda od 3% tijekom svih 40 godina uplate dobrovoljne mirovinske štednje i uz 15% državnih poticaja koje dobivate na kraju svake godine na ukupno uplaćenu štednju. Prema izvješću Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, prinosi dobrovoljnih mirovinskih fondova u prosjeku iznose od 3,65% do 11,38%, ovisno o fondu i godini**. Sve to pokazuje i da trebate analizirati sve dobrovoljne mirovinske fondove na tržištu koji, kao i obvezni mirovinski fondovi, imaju različite investicijske strategije i prinose.
*Izvor: kalkulator AZ dobrovoljnih mirovinskih fondova; prinosi su informativnog karaktera i nisu garancija prinosa u budućnosti niti procjena, odnosno predviđanja dobiti mirovinskog fonda.
**Izvor: HANFA, izvješće za prosinac 2019.