Na pola puta do mirovine
Znate li koliko još imate godina do odlaska u zasluženu mirovinu? Pravo na starosnu mirovinu zaposleni u Hrvatskoj stječu s navršenih 65 godina i 15 godina mirovinskog staža. U prijelaznom razdoblju do 2030. žene i dalje ostvaruju pravo na starosnu mirovinu prema povoljnijim uvjetima, u nižoj dobi. Od 1. siječnja 2030. izjednačit će se uvjeti za žene i muškarce na istu dobnu granicu - od 65 godina. U starosnu mirovinu moguće je otići i prije 65. godine pod uvjetom da imate najmanje 41 godinu radnog staža. Mnogi od nas često računaju koliko još godina trebamo raditi do mirovine. No, računate li i koliko iznosi vaša mirovinska štednja, o kojoj ovisi kvaliteta života u mirovini? Ako imate 20 godina radnog staža - nije kasno napraviti dobar plan za mirovinu.
Pratite prinos
Prvo, provjerite stanje na osobnom računu u obveznom mirovinskom fondu. Osobni račun u jednom od četiri obvezna mirovinska fonda ima svaki zaposleni građanin. Na taj račun prikuplja se osobna mirovinska štednja: 5% bruto plaće koji svaki mjesec uplaćuje vaš poslodavac, uvećano za prinos koji ostvaruje društvo koje upravlja obveznim mirovinskim fondom. Na primjer, ako od 2002. cijelo vrijeme zarađujete prosječnu plaću i uplaćujete obveznih 5% doprinosa u obvezni mirovinski fond kategorije B, do sada ste uplatili 10.035,97 eura, a na računu vam se nalazi 15.743,29 eura. Vaša zarada, dakle, u ovom trenutku iznosi 5.707,08 eura*. Provjeravajte stanje na osobnom računu u obveznom mirovinskom fondu i pratite prinos jer on utječe na visinu vaše buduće mirovine. To možete učiniti pozivom na besplatni infotelefon svojeg fonda, na web stranici fonda sa svojim PIN-om i OIB-om te putem SMS poruke. To je obvezna mirovinska štednja, a štedite li dodatno za svoju mirovinu?
Dodatna štednja
Štednja u dobrovoljnim mirovinskim fondovima je fleksibilna jer sami birate koliko i kada želite uplaćivati, a osim prinosa fonda, ostvarujete pravo i na državne poticaje. Država vam na kraju svake godine isplaćuje poticaje u visini 15% iznosa koji ste uplatili u dobrovoljnu mirovinsku štednju tijekom te godine, a najviše do 99,54 eura. Novac s osobnog računa u dobrovoljnom mirovinskom fondu možete koristiti s navršenih 55 godina, bez obzira na to jeste li u mirovini ili ne. U tom trenutku možete zatražiti jednokratnu isplatu 30% iznosa koje imate na računu. Počnete li odmah uplaćivati 39,82 eura mjesečno, odnosno 477,8 eura godišnje u dobrovoljni mirovinski fond, nakon 20 godina štednje uplatit ćete ukupno 9.556,04 eura. Uz isplatu državnih poticaja od 15% svake godine i pretpostavku stabilnog godišnjeg prinosa od 3% tijekom svih 20 godina uplate, ukupno ćete na računu imati 15.149,65 eura ili 5.593,60 eura** više nego što ste uplatili.
*Izvor: Izračun zarade na dan 30. 6. 2019. za građanina koji je bio član fonda MIREX-B od početka reforme (30. 4. 2002.) i cijelo vrijeme ima prosječnu hrvatsku bruto plaću prema statističkim izvješćima o plaći DZS-a.
**Izvor: Croatia dobrovoljni mirovinski fondovi; izračuni su informativnog karaktera i nisu jamstvo prinosa ni kapitaliziranog iznosa u budućnosti.