Mirovinski fondovi traže alternativne načine ulaganja
9/12/2019
Uz dobru godinu za dionička i obveznička tržišta ostvareni su dobri prinosi mirovinskih fondova: u A kategoriji fondova prinosi su se kretali od 10 do 14 posto, u B kategoriji su bili nešto manji, dok su se prosječni prinosi u C kategoriji fondova kretali oko 6 posto. Istaknuli su to predstavnici obveznih mirovinskih fondova na drugom susretu s novinarima i stručnom javnošću Financial Brunch (FiBra) održanom u organizaciji Udruge društava za upravljanje mirovinskih fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava (UMFO).
Predstavnici fondova ističu da su prinosi na obveznice na globalnoj razini iz godine u godinu sve niži pa mirovinski fondovi traže alternativne načine ulaganja.
Pad dugoročnih kamatnih stopa
‘Na razini sto godina veći je povrat ulaganja na dionice, nešto manji na obveznice, još niži na tržištima novca. Pojedina tržišta koja su imala problema s hiperinflacijom imaju čak negativne povrate na obveznice i na tržišta novca, dok su na dionice u cijelom segmentu bile pozitivne’, istaknuo je Andrija Hren, direktor direkcije upravljanja imovinom Erste Plavog mirovinskog fonda.
Prema analizi mirovinskih fondova evidentan je pad prinosa na dugoročne obveznice. Pad dugoročnih kamatnih stopa počeo je 70-tih godina, nakon što su prošli naftni šokovi, te se nastavio sve do danas. Čak 12 bilijuna dolara vrijednosti obveznica nosi negativne tržošne prinose. U Europi je u kolovozu negativan prinos imalo 62 posto ukupnog izdanog državnog duga u Eurozoni.
Regulativa mora pratiti promjene
U situaciji niskih prinosa na državne obveznice mirovinski fondovi, istaknuli su sudionici Fibre, primorani su diverzificirati poslovanje i na rizičnija ulaganja.
‘Sredinom devedesetih godina, kamatne stope na dugoročne državne obveznice razvijenih zemalja kretale su se oko razine od sedam posto, a u to vrijeme je za postizanje prinosa od 7,5 posto bilo dovoljno investirati samo u obveznice. Kako su kamatne stope padale kroz naredna desetljeća, za ostvarivanje prinosa od 7,5 posto bilo je potrebno sve više divezificirati portfelj u korist dionica i sve više alternativnih klasa imovine. Stoga su nužna postala ulaganja u alternativne klase imovine kao što su private equity, venture capital fondovi, ulaganje u nekretnine, infrastrukturu, sirovine i hedge fondove’, istaknula je Gordana Neralić, voditeljica portfolio managementa iz Erste d.o.o.
Postojeća zakonska regulativa u Hrvatskoj dozvoljava do 10 posto ulaganja imovine fonda u alternativne fondove.
‘Limit uključuje ne samo alternativne fondove nego i direktne investicije u kompanije i razna druga ulaganja’, pojasnila je Gordana Neralić te istaknula da je za očekivati da će regulativa pratiti promjene koje se događaju na tržištu i povećati limite u alternativna ulaganja.