Većina mladih misli da bi se za mirovinu trebali pobrinuti odmah nakon zaposlenja
16/12/2016/
Mladi rijetko ili gotovo nikada ne razmišljaju o umirovljeničkim danima kao dijelu svog budućeg života, ali prema 2/3 ispitanika briga za mirovinu trebala bi započeti odmah nakon zaposlenja ili u prvih nekoliko godina. Isto toliko, odnosno 72% ispitanika misli da će život u mirovini biti sigurniji ako će odgovornost za mirovinu više biti na pojedincu.
UMFO (Udruga društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava) predstavila je rezultate istraživanja tržišta o stavovima o mirovinskoj štednji, štednji općenito kao i stavovima o financijskim aspektima budućnosti. Istraživanje je provedeno na ciljnoj skupini mladi, u dobi 18-25 bez formalnog radnog iskustva.
Budućnost i planovi
Istraživanje je pokazalo da je riječ o generaciji u kojoj su samoprihvaćanje i doprinos zajednici važniji od postizanja materijalnog postignuća i društvene prepoznatljivosti. To znači da traže ispunjen i smislen život, da prihvaćaju sebe onakvima kakvi jesu te da su usmjereni na učinkovito rješavanje životnih izazova s kojima se susreću. Rezultati istraživanja indiciraju da za ovu generaciju zarađivanje novca nije ultimativni životni cilj niti je novac vrijednost sama po sebi već je prije sredstvo koje omogućuje ostvarivanje životne autonomije.
Mladi su optimistični oko životnog standarda, te očekuju znatno viši životni standard za 15 godina, dok nakon umirovljenja očekuju životni standard sličan današnjem.
Odgovornost na pojedincu
Kod mladih dominira pozitivan odnos prema štednji, a u zadnjih 12 mjeseci najveći broj mladih štedio je kod kuće ili 74 % ispitanika. Najviše štede u ciljane kratkoročne svrhe.
Istraživanje je pokazalo da rijetko ili gotovo nikada ne razmišljaju o umirovljeničkim danima kao dijelu svog budućeg života, ali prema 2/3 ispitanika briga za mirovinu trebala bi započeti odmah nakon zaposlenja ili u prvih nekoliko godina. Isto toliko, odnosno 72% ispitanika misli da će život u mirovini biti sigurniji ako će odgovornost za mirovinu više biti na pojedincu. Mladi su skloniji smanjivanju izdvajanja u 1. stup te povećanju izdvajanja u 2. stup, no postojećem odnosu uplaćivanja.
Danijel Čajkovac – Ministarstvo financija – voditelj službe za potrošače, licenciranje, financijsku pismenost i nadzor ‘Ministarstvo financija je u projekt financijske pismenosti krenulo 2014. godine osnivanjem Odjela za financijsku pismenost unutar Sektora za financijski sustav te je početkom 2015. godine u suradnji s nevladinim sektorom i državnim institucijama izrađen Nacionalni strateški okvir financijske pismenosti potrošača za razdoblje od 2015. do 2020. s Ministarstvom financija kao nositeljem financijske pismenosti potrošača i koordinatorom aktivnosti u svezi financijske pismenosti potrošača u RH. U projekt je aktivno uključen UMFO, kao i niz drugih organizacija.
Nacionalni strateški okvir financijske pismenosti potrošača usmjeren je na poticanje svakog dionika financijskog obrazovanja na zajedničko djelovanje kako bi se svim građanima Republike Hrvatske osigurala prilika ostvarivanja određene koristi od financijskog obrazovanja.’
Prof. dr. sc. Maja Vehovec – Ekonomski institut
‘U svim zemljama je sasvim prirodno da generacija Y ne doživljava štednju za mirovinu kao starije generacije. Pred njima su životno krupni izazovi kao što je osobna karijera, vlastito stanovanje, zasnivanje obitelji i slično. Nismo ni mi sami o tome razmišljali kad smo bili u njihovim godinama, a u međuvremenu su nastale krupne socioekonomske promjene. Analitičke projekcije pokazuju da će država imati sve manje snage pribaviti dostojne mirovine iz obaveznog mirovinskog osiguranja. Zbog toga se pojedinci samostalno moraju brinuti o razini životnog standarda u mirovini’
Nataša Hrabar Kaštelan, voditelj odjela marketinga, odnosa s javnošću i odnosa s klijentima:
‘Pohvalno je što mladi bez obzira što ne razmišljaju o mirovini koja im je daleka, ipak smatraju da je odgovornost za mirovinu na njima samima i velika većina njih smatra da se za mirovinu moraju početi brinuti odmah po zaposlenju. Mirovinski fondovi, kroz svoje Udruženje i projekte financijske pismenosti u koje su uključeni, svakako će doprinijeti povećanju znanja vezanih uz obvezne i dobrovoljne mirovinske fondove i mogućnostima koje im se pružaju. Tako osim odabira obveznog mirovinskog fonda, mogu odabrati i kategoriju fonda (A,B ili C), time utjecati na buduću visinu mirovine iz II stupa, odnosno krenuti što ranije sa štednjom u III stupu.’