Kako isplanirati dobrovoljnu mirovinsku štednju za bolji život u mirovini
1. Kako mogu početi štedjeti u dobrovoljnom mirovinskom fondu?
Svi mogu štedjeti kada i koliko žele u dobrovoljnim mirovinskim fondovima. Nema ograničenja vezanih uz dob, zaposlenje ili primanja. Sami birate visinu, trajanje i dinamiku uplata u fond. Dobrovoljni mirovinski fondovi omogućuju jednostavnu online prijavu, a član fonda postajete prvom uplatom i upisom u registar članova fonda.
2. Moram li svaki mjesec uplaćivati u dobrovoljni mirovinski fond?
Dobrovoljna mirovinska štednja je fleksibilna pa sami birate kada i koliko želite uplaćivati. Dinamika ovisi isključivo o vama: možete uplaćivati mjesečno, tromjesečno, jednom godišnje ili kako god vam odgovara. Sami određujete i visinu uplata sukladno trenutnoj financijskoj situaciji. Prestanete li uplaćivati, ništa se neće dogoditi. Društvo koje upravlja mirovinskim fondom i dalje ulaže vašu imovinu s ciljem ostvarivanja prinosa na ukupnu mirovinsku štednju koju imate na osobnom računu. Treba znati da prinos može biti pozitivan ili negativan kao posljedica rasta ili pada vrijednosti ukupne imovine fonda.
3. Koliki su državni poticaji za dobrovoljnu mirovinsku štednju?
Država vam na kraju svake godine uplaćuje 15% poticaja na uplaćenu mirovinsku štednju u toj godini, do maksimalnih 99,54 eura. Državne poticaje u jednoj godini možete dobiti za štednju samo u jednom dobrovoljnom mirovinskom fondu. Za ostvarenje maksimalnih poticaja morate u jednoj godini uplatiti 663,61 eura ili 55,35 eura mjesečno.
4. Kada i kako mogu podići štednju iz dobrovoljnog mirovinskog fonda?
Svoju dobrovoljnu mirovinsku štednju možete početi koristiti s 55 godina, bez obzira radite li još uvijek ili ste u mirovini. Birate isplatu mirovine iz trećeg stupa putem mirovinskog društva ili mirovinskog osiguravajućeg društva. Jednokratno možete dobiti isplatu dijela mirovine do 30% iznosa na osobnom računu.
Budući da iznos koji prelazi 13.272,28 eura obavezno morate prebaciti u mirovinsko osiguravajuće društvo to možete učiniti s cjelokupnom dobrovoljnom mirovinskom štednjom. U tom slučaju mirovinu iz trećeg stupa isplaćuje vam mirovinsko osiguravajuće društvo i birate između privremene ili doživotne mirovine.
Druga mogućnost je da iznos štednje do 13.272,28 eura ostavite u dobrovoljnom mirovinskom fondu u kojem ste štedjeli, a preostali iznos koji prelazi 13.272,28 eura prebacite u mirovinsko osiguravajuće društvo. Tada dio svoje mirovine iz trećeg stupa dobivate iz fonda, a dio iz mirovinskog osiguravajućeg društva. Ako ste imali imovinu manju od 13.272,28 eura i odabrali isplatu putem mirovinskog društva ona može biti samo privremena, a ne i doživotna. Svoju mirovinu možete ugovoriti na razdoblje od minimalno 5 godina.
5. Što ako odjednom prestanem uplaćivati u dobrovoljni mirovinski fond?
Ako prestanete ili neredovito uplaćujete u svoj dobrovoljni mirovinski fond članstvo u fondu se ne prekida. Mirovinsko društvo koje upravlja fondom i dalje investira vaš do tada prikupljeni novac i ostvaruje prinose vama kao i svim ostalim članovima fonda.
6. Što su otvoreni i zatvoreni dobrovoljni mirovinski fondovi?
U otvorenim dobrovoljnim mirovinskim fondovima mogu štedjeti svi koji žele na vrijeme osigurati bolji život u mirovini. U zatvorenim fondovima mogu štedjeti samo zaposlenici koji rade kod poslodavca ili su članovi sindikata ili udruge koji su osnovali zatvoreni mirovinski fond.Poslodavac koji je preuzeo obvezu plaćanja doprinosa za zaposlenike ima poreznu olakšicu na uplate do 66,36 eura mjesečno ili 796,34 eura godišnje po zaposleniku.
7. U što ulažu dobrovoljni mirovinski fondovi?
Uz vaše uplate na osobnom računu u dobrovoljnom mirovinskom fondu kumuliraju se i državni poticaji te prinos koji fond ostvaruje ulaganjima imovine svih članova na tržištu kapitala. Dobrovoljni mirovinski fondovi ulažu u obveznice na domaćem i stranom tržištu, dionice i ostale financijske instrumente sukladno Prospektu. Razlikuju se prema investicijskoj strategiji pa svaki fond objavljuje Prospekt. To je javni dokument u kojem možete pročitati strategiju ulaganja, troškove i ostale važne informacije o poslovanju fonda.
8. Kako štednja u dobrovoljnom mirovinskom fondu utječe na moju mirovinu?
Štednjom u dobrovoljnom mirovinskom fondu (treći stup) povećavate svoju mirovinu iz prvog i drugog stupa. Što prije počnete štedjeti u trećem stupu, vaša ukupna štednja povećava se zbog prinosa koji ostvaruju društva za upravljanje mirovinskim fondovima i državnih poticaja od 15%. Na primjer, ako danas počnete uplaćivati 26,55 eura mjesečno i isti iznos redovno uplaćujete sljedećih 25 godina na osobni račun ukupno ćete uplatiti 7.963,37 eura dobrovoljne mirovinske štednje. Uz državne poticaje od 15% godišnje i prosječan godišnji prinos od 3% tijekom svih 25 godina uplate, na računu ćete ukupno imati 13.703,90 eura ili 5.740,53 eura više*.
*Izvor: kalkulator Croatia dobrovoljni mirovinski fondovi, izračun je informativnog karaktera i nije jamstvo prinosa ni kapitaliziranog iznosa u budućnosti.
9. Kako mogu izračunati koliko će mi biti mirovina ako svakog mjeseca uplaćujem 59,73 eura u dobrovoljni mirovinski fond?
Ako 20 godina svaki mjesec uplaćujete 59,73 eura u dobrovoljni mirovinski fond s državnim poticajima i prosječnim godišnjim prinosima od 3% nakon 20 godina na osobnom računu ukupno ćete imati 22.244,34 eura*. U 20 godina ukupno ćete uplatiti 14.334,06 eura. Na taj iznos dobit ćete još 1.990,84 eura državnih poticaja te uz prosječne godišnje prinose fonda od 3% tijekom cijelog razdoblja štednje zaraditi još 9.901,12 eura. Ako cijelu ušteđevinu iz dobrovoljnog mirovinskog fonda sa 65 godina prebacite u mirovinsko društvo i zatražite doživotnu isplatu mirovine sa zajamčenim razdobljem od 15 godina svaki mjesec ćete na svoju mirovinu iz prvog i drugog stupa, iz trećeg stupa dobivati još 79,50 eura**.
*Izvor: kalkulator Raiffeisen dobrovoljni mirovinski fond, izračun je informativnog karaktera i nije garancija prinosa u budućnosti niti procjena dobiti mirovinskog fonda.
**Izvor: Raiffeisen MOD, izračun je informativnog karaktera, za sve detaljne informacije i izračune obratite se Raiffeisen MOD.
10. Je li isplativije štedjeti u banci ili dobrovoljnom mirovinskom fondu?
Dobrovoljna mirovinska štednja jedini je financijski proizvod u Hrvatskoj koji obuhvaća državne poticaje i prinos. To znači da svoju mirovinsku štednju uvećavate za 15% državnih poticaja koje dobivate na kraju svake godine na ukupno uplaćeni iznos u toj kalendarskoj godini, a najviše do 99,54 eura. Uz to ostvarujete i prinos odnosno zaradu društva za upravljanje mirovinskim fondom koje imovinu svih članova fonda ulaže na tržištu kapitala. Svim fondovima cilj je ostvarivati prinos za svoje članove, ali prinos može biti i negativan jer ovisi o ulagačkoj strategiji odnosno cijeni dionica i drugih vrijednostih papira ili imovine u koje je investiralo društvo za upravljanje dobrovoljnim mirovinskim fondom.
11. Kolike su porezne olakšice za poslodavce koji svojim zaposlenicima uplaćuju štednju u dobrovoljnom mirovinskom fondu?
Ako poslodavac svojim zaposlenicima uplaćuje štednju u otvorene ili zatvorene dobrovoljne mirovinske fondove, to mu je porezno priznati trošak. Porezna olakšica priznaje se poslodavcu za uplate do 66,36 eura mjesečno ili 796,34 eura godišnje po zaposleniku.
12. Kako mogu saznati koliko novca imam na svojem računu u dobrovoljnom mirovinskom fondu?
Stanje na osobnom računu u svom dobrovoljnom mirovinskom fondu može saznati pozivom na besplatan info telefon fonda. Jedino morate znati broj svog mirovinskog računa i zaporku (PIN). Stanje možete provjeriti i online, a također trebate znati broj mirovinskog računa i zaporku (PIN). Dobrovoljni mirovinski fondovi jednom godišnje svojim članovima šalju izvješće o stanju i promjenama na osobnom računu na adresu navedenu u zahtjevu za članstvo.
13. Kako i kada mogu promijeniti svoj dobrovoljni mirovinski fond?
Svoju mirovinsku štednju u dobrovoljnom mirovinskom fondu možete u bilo kojem trenutku prenijeti u drugi dobrovoljni mirovinski fond. Ako mijenjate fond i društvo koje njime upravlja, za to plaćate izlaznu naknadu. Onamože iznositi najviše 2,5% od ukupnog iznosa imovine na osobnom računu.
14. Je li štednja u dobrovoljnom mirovinskom fondu nasljedna?
Dobrovoljna mirovinska štednja samo je vaša imovina koja je nasljedna. U slučaju smrti člana fonda prije ostvarivanja prava na mirovinu iz trećeg stupa, ukupan iznos na računu isplaćuje se nasljednicima sukladno Rješenju o nasljeđivanju. Ako član dobrovoljnog mirovinskog fonda premine tijekom isplate mirovine iz trećeg stupa, nasljednici dobivaju isplatu sukladno ugovoru koji je sklopljen između člana fonda i mirovinskog društva.
15. Mogu li izgubiti uplaćenu dobrovoljnu mirovinsku štednju?
Ne. Mirovinska štednja na vašem osobnom računu u dobrovoljnom mirovinskom fondu je vaša imovina koja ne pripada mirovinskom društvu, nije dio njegove imovine pa ne može biti dio stečajne ili likvidacijske mase ili predmet ovrhe. Kad je riječ o ulaganjima ona su zakonom propisana, a poslovanje mirovinskih fondova i društva za upravljanje pod strogim su nadzorom Hanfe i ostalih državnih institucija s ciljem dugoročnog osiguranja prinosa za članove uz sigurnost uplaćene mirovinske štednje.
16. Mogu li nastaviti štedjeti u dobrovoljnom mirovinskom fondu i kad odem u mirovinu?
Možete. Nema nikakvih ograničenja pa i u mirovini možete štedjeti u dobrovoljnom mirovinskom fondu.
17. Može li se dobrovoljna mirovinska štednja uplaćivati maloljetnoj osobi?
Štednja u dobrovoljnim mirovinskim fondovima je fleksibilna i nema nikakvih ograničenja. To znači da članovi dobrovoljnih mirovinskih fondova mogu biti maloljetne osobe na čije se ime uplaćuje mirovinska štednja i to je samo njihova imovina.
18. Može li član obitelji tražiti isplatu moje dobrovoljne mirovinske štednje?
Dobrovoljna mirovinska štednja je samo vaša imovina kojom ne mogu raspolagati članovi obitelji ili bilo tko drugi. Individualna kapitalizirana štednja nalazi se na osobnom računu člana dobrovoljnog mirovinskog fonda i ne može se opteretiti, dati u zalog ili prenijeti na nekog drugog. Tek u slučaju smrti člana fonda, mirovinska štednja postaje predmet nasljeđivanja.
19. Tko nadzire rad dobrovoljnih mirovinskih fondova?
Rad dobrovoljnih mirovinskih fondova nadzire Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA). HANFA je zadužena za nadzor posluju li svi obvezni i dobrovoljni mirovinski fondovi u skladu sa zakonima te za procjenu sigurnosti i stabilnosti s ciljem zaštite interesa članova mirovinskog fonda.