Dvije trećine građana na umirovljeničke dane gleda s pesimizmom
18/10/2018
Hrvatski građani većinom ne planiraju život u mirovini. Od svih dobnih skupina najčešće to čine oni koji su i najbliže odlasku u mirovinu: 62% građana u dobi od preko 50 godina često i vrlo često planira mirovinu, dok u 30-im godinama često to čini samo 14% građana. Čak 47% građana u 30-ima rijetko ili nikada ne planira mirovinu pa u konačnici čak dvije trećine građana na umirovljeničke dane gleda s pesimizmom. Pokazalo je to istraživanje o stavovima javnosti i dionika o mirovinskom sustavu u RH koji je provela agencija Ipsos Puls.
Stariji više nezadovoljni
Istraživanje je pokazalo da čak 42% korisnika nije zadovoljno mirovinskim sustavom i to nezadovoljstvo raste s dobi. Naime, u dobi od 30 do 39 godina je 37% nezadovoljnih mirovinskim sustavom, dok je taj udio u dobnoj skupini od 50 do 65 godina čak 55%.
Istraživanje je pokazalo da i stručnjaci i građani smatraju da je stanje u (prvom stupu) mirovinskom sustavu izrazito kritično te da je njegova stabilnost i budućnost prilično neizvjesna. Građani očekuju da bi u budućnosti mirovine mogle biti još manje u odnosu na plaće i troškove života.
Prihvatljiv model
Dominantno stajalište među stručnjacima i građanima u radno aktivnoj dobi jest da je mirovinska reforma koja je provedena u periodu između 1999. i 2002. bila potrebna te da je uglavnom provedena prema prihvatljivom modelu. Većina se stoga protivi ukidanju 2. stupa ili nekom obliku regresivnog zadiranja u postojeću razinu uplata u 2. stup. Većina ispitanika u istraživanju je istaknula da su mirovinski fondovi uglavnom uspješni i da dobro posluju. U pozitivnom mišljenju prema mirovinskim fondovima prevladavaju visokoobrazovani ispitanici, kao i oni iz većih gradova te viših prihoda.