Održan prvi Financial Brunch
29/5/2019
Hrvatskoj je potreban postupni prelazak s kolektivne odgovornosti za mirovine prema individualnoj odgovornosti, točnije modelu kakav postoji u Kanadi i Australiji, a drugi stup u toj bi tranziciji imao ulogu mosta. Zaključak je to prvog Financial Bruncha (FiBra) održanog u organizaciji Udruge društava za upravljanje mirovinskih fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava (UMFO).
Sve bi bilo potpomognuto socijalnim sustavom, odnosno pomoći onima koji nisu uštedjeli dovoljno za ‘stare dane‘. Argument za to je nepovoljna demografska struktura stanovništva: očekuje se da će do 2050. godine u Hrvatskoj biti 624.000 ljudi manje u dobi od 25 do 64 godine, dok će broj starijih od 65 godina porasti za više od 150.000.
Prvi stup solidarnosti
Prijedlog UMFO-a stoga je da se u mirovinskom sustavu zadrži prvi stup solidarnosti kojim bi svi dobivali određeni iznos mirovine za minimalno 15 godina rada, te s drugim stupom koji bi ovisio o dužini rada i visini plaće.
Mario Staroselčić, član Uprave Allianz ZB, iznio je analizu prema kojoj je u proteklih 17 godina na račune mirovinskih fondova proslijeđeno 75 milijardi kuna doprinosa članova, a mirovinski fondovi su ostvarili prinose od 36 milijardi kuna.
Zamašnjak gospodarstva
S obzirom da tim kapitalom postaju preveliki za domaće tržište, iz UMFO-a poručuju da će drugi mirovinski stup neminovno morati ići prema međunarodnoj diverzifikaciji portfelja. Mirovinski fondovi pritom imaju dovoljno investicijskog potencijala da postanu zamašnjak hrvatskog gospodarstva. Fondovi su sposobni i za potpuno samostalno financiranje infrastrukturnih projekata, ali im je potrebna suradnja države i lokalne zajednice.
Utjecaj demografskih kretanja na budućnost mirovinskog sustava