10 pitanja: što će biti s mojom mirovinom ako …
1. …sam freelancer?
Svi koji imaju samostalnu djelatnost moraju uplaćivati mirovinske doprinose u prvi i drugi stup. Dok zaposlenima doprinose uplaćuje poslodavac, slobodna zanimanja sama sebi uplaćuju doprinose. Mirovinski doprinosi za prvi i drugi stup obračunavaju se po stopi od 20% na osnovicu za obračun doprinosa za obvezna osiguranja koju za svaku godinu propisuje Ministarstvo financija. Uplatnice vam šalje REGOS. Za odlazak u starosnu mirovinu samostalna zanimanja, kao i svi ostali osiguranici, moraju ispuniti uvjete od 65 godina života i najmanje 15 godina mirovinskog staža.
2. …mijenjam puno poslova tijekom radnog vijeka
Za vašu mirovinu nije važno koliko ste poslodavaca promijenili tijekom radnog vijeka ako nemate prekide u stažu i primanjima između prelaska na novi posao. Svaki poslodavac uplaćuje 20% vaše bruto plaće za mirovinsko osiguranje u prvi i drugi stup. Kad ste odabrali svoj obvezni mirovinski fond sve dok ga ne promijenite svaki novi poslodavac kod promjene posla nastavlja u isti fond uplaćivati mirovinske doprinose u visini 5% vaše bruto plaće. Sav prikupljen novac tijekom radnog vijeka nalazi se na samo vašem osobnom računu u obveznom mirovinskom fondu i društvo koje upravlja fondom na taj novac ostvaruje prinose i u vrijeme kada eventualno nemate novih uplata doprinosa na osobni račun. Stanje na osobnom računu možete provjeriti u bilo kojem trenutku kako bi bili sigurni da su vam svi poslodavci kod promjene posla redovno uplaćivali mirovinske doprinose i da bi znali stanje na osobnom računu u obveznom mirovinskom fondu o kojem ovisi visina vaše buduće mirovine.
3. …počnem raditi ponovno, a već sam u mirovini
Korisnik starosne ili prijevremene mirovine može raditi do polovice punog radnog vremena ili povremeno uz ugovor o djelu ili autorski honorar bez da mu se obustavlja isplata mirovine. Bez obzira je li riječ o radnom odnosu ili honorarnom poslu, poslodavci su vam dužni uplaćivati mirovinske doprinose. Umirovljenici koji ponovno počnu raditi, nakon navršene najmanje jedne godine staža osiguranja imaju pravo na ponovno određivanje mirovine. Zahtjev podnosite Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje.
4. …tvrtka u kojoj radim proglasi stečaj
Prema Zakonu o mirovinskom osiguranju pravo na prijevremenu starosnu mirovinu zbog stečaja mogu ostvariti osiguranici koji su nakon stečaja poslodavca neprekidno bili bez posla najmanje dvije godine uz prijavu na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje. Muškarac mora ispuniti i uvjete od 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža, dok se na žene primjenjuje prijelazno razdoblje. U 2020. godini moraju imati 57 godina i šest mjeseci života i mirovinski staž od 33 godine i šest mjeseci. Ako nakon stečaja poslodavca pronađete novi posao, poslodavac će vam nastaviti uplaćivati mirovinske doprinose u obvezni mirovinski fond koji ste ranije odabrali.
6. …dobijem otkaz
Ako ste ostali bez posla novac uplaćen u obvezni mirovinski fond ostaje na vašem računu i društvo koje upravlja mirovinskim fondom na njega i dalje ostvaruje prinose. To znači da se vaša individualna kapitalizirana štednjai dalje uvećava. Kad se ponovo zaposlite, poslodavac će nastaviti uplaćivati doprinose u ranije odabrani obvezni mirovinski fond.
7. …dam otkaz
Novac uplaćen u obvezni mirovinski fond ostaje na vašem računu i društvo koje upravlja mirovinskim fondom na njega i dalje ostvaruje prinose. To znači da se vaša individualna kapitalizirana štednja i daljeuvećava. Kada za ponovo zaposlite, poslodavac će nastaviti uplaćivati doprinose u ranije odabrani obvezni mirovinski fond.
8. …imam blokirani račun
FINA provodi ovrhu na novčanim sredstvima građana po svim računima. Ako ste u mirovini, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, kao isplatitelj mirovinskih primanja, ima zakonsku obvezu obustaviti dio mirovine koji nije izuzet od ovrhe i prenijeti ga u korist ovrhovoditelja. Iznos mirovine koji je izuzet od ovrhe HZMO isplaćuje ovršeniku. Ako još uvijek radite, a imate blokiran račun poslodavac vam mora obračunati i uplatiti sve zakonom propisane doprinose za mirovinsko osiguranje.
9. … poslodavac mi ne uplaćuje doprinose
Ako poslodavac ne uplaćuje mirovinske doprinose ne gubite prava iz mirovinskog osiguranja. U prvom stupu Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje vam priznaje staž za stjecanje uvjeta za mirovinu i pokreće postupak prisilne naplate doprinosa od poslodavca. Kad je riječ o drugom stupu ako poslodavac ne uplaćuje doprinose nema novih uplata na vaš osobni račun u obveznom mirovinskom fondu. Društvo koje upravlja mirovinskim fondom ostvaruje prinose na do tada uplaćene doprinose. Svaki osiguranik može u bilo kojem trenutku provjeriti stanje na osobnom računu svog obveznog mirovinskog fonda i na taj način provjeriti uplaćuje li poslodavac redovno 5% njegove bruto plaće u drugi mirovinski stup.
10. …nekoliko godina radim u inozemstvu
Mirovinu možete dobivati od države u kojoj sada živite ili posljednje države članice Europske unije u kojoj ste radili u trenutku kada steknete zakonom propisanu dob za umirovljenje. Ako ste radili u nekoliko država EU, vjerojatno ste u svakoj od njih stekli pravo na mirovinu. Morate predati zahtjev mirovinskom tijelu u državi u kojoj živite ili posljednjoj državi u kojoj ste radili i ta je država nadležna za obradu zahtjeva i prikupljanje dokaza o uplaćenim doprinosima od svih država EU u kojima ste radili.