Kako odabrati obavezni i dobrovoljni mirovinski fond, kako fondovi ulažu vaš novac i koliki su prinosi? Provjerite odgovore na 42 pitanja o mirovinskoj štednji i mirovinama i napravite dobar plan za mirovinu!
Vaša štednja je na osobnom računu u obveznom mirovinskom fondu
“4 društva za upravljanje obveznim mirovinskim fondovima postoje u Hrvatskoj”
OBVEZNI MIROVINSKI FOND KATEGORIJE B
Mirovinski fondovi kategorije B, s umjerenom strategijom ulaganja, namijenjeni su osiguranicima srednje životne dobi. Osiguranik može odabrati fond B ako mu je do ispunjenja uvjeta za odlazak u starosnu mirovinu ostalo pet ili više godina. Fond kategorije B najmanje 50% neto imovine fonda ulaže isključivo u obveznice izdavatelja iz Republike Hrvatske, drugih država članica EU-a ili država članica OECD-a. Najviše 40% neto imovine fonda može biti uloženo u dionice izdavatelja iz Republike Hrvatske, drugih država članica EU-a ili država članica OECD-a. Najmanje 60% neto imovine fonda mora biti uloženo u imovinu kojom se trguje ili koja se namiruje u eurima. OBVEZNI
MIROVINSKI FOND KATEGORIJE C
Mirovinski fondovi kategorije C najmanje su rizični i namijenjeni su osiguranicima kojima je ostalo manje od pet godina do mirovine. Fond kategorije C najmanje 70% neto imovine fonda ulaže isključivo u obveznice izdavatelja iz Republike Hrvatske, drugih država članica EU-a ili država članica OECD-a. Ulaganje u dionice nije dozvoljeno, a najviše 10% neto imovine fonda mogu uložiti u korporativne obveznice i komercijalne zapise izdavatelja iz Republike Hrvatske, drugih država članica EU-a ili država članica OECD-a. Najmanje 90% neto imovine fonda mora biti uloženo u imovinu kojom se trguje ili koja se namiruje u eurima.
Individualna kapitalizirana štednja samo je vaša, osobna imovina
Prinos je zarada ili gubitak mirovinskog fonda
1. Pozivom na besplatni info telefon fonda. Morate znati broj svog mirovinskog računa i zaporku ili PIN broj i OIB. To su podaci koje svaki član dobije nakon upisa u fond.
2. Na službenoj web stranici svakog fonda. Morate znati i upisati broj mirovinskog računa i zaporku ili PIN broj i OIB. Također, možete poslati i online zahtjev za uvid u stanje računa ili možete kontrolirati stanje na osobnom računu putem aplikacije.
3. Stanje računa možete pratiti i putem SMS poruke na mobilnom telefonu koju će vam slati vaš odabrani fond. Ovu mogućnost možete odabrati prilikom učlanjivanja u fond, ali i kasnije. Član koji dogovori primanje obavijesti putem SMS poruka, dobivat će informaciju o promjeni stanja računa nakon svake uplate doprinosa.
Mirovinska štednja na osobnom računu zaštićena je od ovrhe
Kod prvog zaposlenja imate mjesec dana za odabir mirovinskog fonda
Svoj obvezni mirovinski fond možete promijeniti u bilo kojem trenutku
Kategoriju fonda birate ovisno o tome koliko još godina imate do svoje mirovine
Ako ostanete bez posla nemate obvezu uplate mirovinskih doprinosa
Mirovinska štednja u fondu vaša je osobna imovina
Sva imovina na osobnom računu u mirovinskom fondu je nasljedna
Mirovine iz drugog stupa isplaćuje mirovinsko osiguravajuće društvo
Svaki dan pratite vrijednost svoje imovine u mirovinskom fondu
HANFA nadzire rad svih mirovinskih fondova
Učlanite se u dobrovoljni mirovinski fond online kad god želite
Sami birate kada i koliko štedite u dobrovoljnom mirovinskom fondu
15% poticaja država uplaćuje na dobrovoljnu mirovinsku štednju
Druga je mogućnost da iznos štednje do 13.272,28 eura ostavite u dobrovoljnom mirovinskom fondu u kojem ste štedjeli, a preostali iznos koji prelazi 13.272,28 eura prebacite u mirovinsko osiguravajuće društvo. Tada dio svoje mirovine iz trećeg stupa dobivate iz fonda, a dio iz mirovinskog osiguravajućeg društva. Ako ste imali imovinu manju od 13.272,28 eura i odabrali isplatu putem mirovinskog društva, ona može biti samo privremena, a ne i doživotna. Svoju mirovinu možete ugovoriti na razdoblje od minimalno pet godina.
Dobrovoljnu mirovinsku štednju možete početi koristiti s 55 godina
Neredovitim uplatama ne prekida se članstvo u dobrovoljnom mirovinskom fondu
Poslodavac ima poreznu olakšicu na uplate u dobrovoljni mirovinski fond
Svaki dobrovoljni mirovinski fond ima svoju investicijsku strategiju
Štednjom u trećem stupu povećavate svoju mirovinu iz prvog i drugog stupa
*Izvor: kalkulator Croatia dobrovoljni mirovinski fondovi; izračun je informativnog karaktera i nije jamstvo prinosa ni kapitaliziranog iznosa u budućnosti.
Dobrovoljna mirovinska štednja povećava se prinosom fonda i državnim poticajima
**Izvor: Raiffeisen MOD; izračun je informativnog karaktera, za sve detaljne informacije i izračune obratite se Raiffeisen MOD-u.
Svim fondovima cilj je ostvarivati prinos za svoje članove”
Poslodavac ima poreznu olakšicu na uplate do 66,36 eura mjesečno po zaposleniku
Stanje na osobnom računu uvijek možete provjeriti online ili besplatnim pozivom
Svoju štednju možete bilo kada prebaciti u neki drugi dobrovoljni mirovinski fond
Dobrovoljna mirovinska štednja samo je vaša, nasljedna imovina
Dobrovoljna mirovinska štednja ne može biti predmet ovrhe
U dobrovoljnim mirovinskim fondovima možete štedjeti bez ikakvih ograničenja
Dobrovoljnu mirovinsku štednju možete uplaćivati djeci
Dobrovoljna mirovinska štednja samo je vaša imovina
Sve dobrovoljne mirovinske fondove nadzire HANFA
Mirovinsko osiguravajuće društvo isplaćuje mirovine iz drugog i trećeg stupa
“Mirovinsko osiguravajuće društvo vaš novac ulaže u financijsku imovinu”
Mirovinsko osiguravajuće društvo obvezno je isplatiti vašu mirovinu
Postoje naknade koje ne umanjuju iznos vaše mirovine
UMFO Udruga društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava je profesionalna, neovisna i neprofitna organizacija s ciljem zaštite interesa i promicanja suradnje i partnerstva obveznih i dobrovoljnih mirovinskih društava te što bolje informiranosti korisnika – članova obveznih i dobrovoljnih mirovinskih fondova.
Udruga promiče i štiti interese članova i osnivača, učvršćuje povjerenje klijenata u mirovinski sustav te jača njegov ugled na domaćem i međunarodnom tržištu. Suradnjom s regulatorom, predstavnicima medija te ostalim sudionicima osigurava pravovremeno i točno informiranje o važnosti i ulozi mirovinskih fondova te zastupa prethodno usuglašene zajedničke stavove i interese, a sve s ciljem zaštite i promicanja interesa krajnjih korisnika.